Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů

Poradenství zájemcům o koupi ojetých vozů – Profesní vzdělávání a hájení zájmu členů asociace

Trh s ojetými auty v ČR čelí inflaci, ale zlepšuje se a nabízí prodejcům příležitost.
Zprávy

Trh s ojetými auty v ČR čelí inflaci, ale zlepšuje se a nabízí prodejcům příležitost.

Trh s ojetými automobily v České republice i nadále čelí vysoké inflaci a zdražování základních potřeb, což ovlivňuje jeho vývoj. Nicméně situace se zlepšuje oproti roku 2022, kdy došlo k poklesu poptávky po ojetých automobilech a prodalo se jich o 10 % méně, než v roce 2021.

Loňský rok byl pro mnoho menších prodejců obtížný, což vedlo k ukončení činnosti asi 60 prodejců. Až 95 % zákazníků hledá ojetý vůz na internetu, a to buď na inzertních serverech, nebo přímo na stránkách prodejců. Pro velkou část zákazníků je tak rozhodující nejen cena, ale také dostatečné množství informací o vozidlech a široká nabídka vozidel prodejce.  

V dnešní době je pro prodejce nezbytné nabídnout kvalitní služby, včetně prověření původu, servisní historie ojetého vozidla a další záruky, aby získali důvěru zákazníků. Nedostatek nabídky automobilů není jediným důvodem k ukončení jejich činnosti, ale také neschopnost přizpůsobit se požadavkům zákazníků.

Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů (APPAA) potvrzuje, že zákazníci se stále více obrací na prodejce, kteří nabízejí nejen velký výběr vozidel, ale i další služby spojené s prodejem ojetin. Prodejci by měli věnovat pozornost kvalitě svých služeb a poskytovat pravdivé informace o vozidlech.

Je zcela jisté, že i nadále bude zájem o ojetá vozidla stále velký, zejména v souvislosti s očekávaným zdražováním nových vozidel. Mnoho lidí, ale i firem bude řešit svoji mobilitu právě nákupem ojetiny, které budou cenově dostupnější. U takových vozidel je potřeba dvakrát prověřit jejich skutečný stav a využít například možnost prověření vlastních mechanikem, což by pro solidního prodejce neměl být problém. „Poptávka po levnějších vozidlech bude pokračovat a může pro prodejce ojetých vozidel představovat příležitost. Příležitost, kdy pouze férovým a transparentním přístupem ke kupujícím se mohou udržet na trhu ojetin,“ uzavírá Petr Přikryl předseda APPAA.

Autor APPAA - Kancelář - 11.4.2023 - 343 Views