Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů

Poradenství zájemcům o koupi ojetých vozů – Profesní vzdělávání a hájení zájmu členů asociace

Rozhovor s předsedou APPAA Petrem Přikrylem
Zprávy

Rozhovor s předsedou APPAA Petrem Přikrylem

Někteří prodejci evidují jako rekordní rok prodeje ojetin za 2022, jak si to vysvětlujete? Zvedla se kupní síla?

Náš sekundární trh je závislý na prodeji nových vozů, kterých se ovšem prodalo 192 087, což je výsledek roku 2014. Chcete-li ještě takto: o 8 % méně než v roce 2021 (a o téměř 22 % méně než v letech 2018-19)

Bylo registrováno 161 186 dovezených ojetých OA. To je podobný výsledek jako v roce 2016, nebo o 13 % méně než v roce 2021

Celkový počet prodaných ojetin v České republice s porovnáním s rokem 2021 proto odhaduji asi o 10% nižší.

Stále platí, že je na trhu nedostatek ojetých vozů? A můžete zmínit důvody proč?

 Ano. Důvody jsem již částečně vysvětlil v předešlé odpovědi. Pokles výroby nových vozů, díky které nedochází k obměně vozových parků firem. Nižší počet dovezených ojetin má příčinu v poklesu zájmu od června 2022, kdy došlo k nárustu cen energií, potravin a vlastně všeho ostatního.

Změní se letos situace s počtem ojetin, nebo jich bude i nadále málo?

 Pěvně věřím, že se situace částečně zlepší. Firemní zákazníci se snad dočkají objednaných nových vozů a na trh se tak konečně dostanou jejich stávající automobily, o které je daleko větší zájem. U dovozů očekávám podobný počet jako v roce 2022. Vše ale záleží na ekonomické situaci v celé EU.

Budou se i letos zvyšovat ceny ojetin? O kolik myslíte? A proč?

 Nabídka ojetin snad bude pestřejší a ceny se stabilizují. Každý trh se řídí nabídkou a poptávkou. Poptávka pak především ekonomickými možnostmi kupujících. Zájem bude i nadále o vozy v cenové kategorii 200-250 tisíc korun, kterých je ovšem nedostatek. U této kategorie tak nelze vyloučit mírné zvýšení cen.

Kde podle Vás autobazary nejčastěji shánějí ojetiny pro prodej? V Česku nebo v zahraničí?

Vozy s českým původem tvořily v roce 2022 asi 45 % trhu. Dovážet se budou, jak jsem již zmínil hlavně levnější automobily.

Jak se podle Vás na českém trhu vede prodeji elektromobilů?

 Podíl prodejů nových osobních elektromobilů tvoří v Česku dvě procenta, což nás řadí na předposlední místo v EU. Prodalo se jich 3 887. Čtvrtinu tohoto počtu jsou použité elektromobily. Současná ekonomická doba elektromobilům moc nepřeje.

Autor APPAA - Kancelář - 5.5.2022 - 403 Views