Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů

Poradenství zájemcům o koupi ojetých vozů – Profesní vzdělávání a hájení zájmu členů asociace

Zprávy

Zákazníci opouštějí malé prodejce ojetin, ti ve velkém krachují. Leadeři trhu naopak expandují


nahled
V České republice bylo za prvních šest měsíců letošního roku registrováno (zobchodováno) cca 340 tisíc ojetých vozidel. Přibližně polovinu z tohoto počtu si prodali občané mezi sebou, druhá polovina se pak zobchodovala v autobazarech a u dealerů nových aut. Podle Asociace autobazarů (APPAA) je však zřetelný zajímavý trend. Malé autobazary se potýkají s nedostatkem aut i zákazníků a ukončují svojí činnost. Velcí prodejci naopak expandují, skladem mají stovky až tisíce aut a portfoliem služeb kopírují prodejce nových vozidel.

„Podle našich informací ukončilo v letošním roce činnost cca 40 autobazarů,“ říká předseda APPAA Petr Přikryl a pokračuje: „Jde především o malé prodejce, kteří prodávají 15 – 35 aut měsíčně.“ Podle Přikryla je hlavním důvodem především velmi omezená nabídka jak samotných vozidel, tak i doplňkových služeb. „Většina těchto prodejců takzvaně zamrzla v devadesátých letech, kdy stačilo přivézt auto z Německa, naleštit ho, dovnitř dát voňavý stromeček a se ziskem prodat. Dnes je ale trh úplně jinde, zákazník je velmi dobře informován a pečlivě vybírá, kde nakoupí,“ přibližuje Přikryl specifika obchodu s ojetými vozy.

Podle Přikryla bude tento trend i nadále pokračovat a do konce letošního roku tak může ukončit svojí činnost až stovka malých prodejců ojetin. „Trh je velmi dobře saturován a zákazníci pochopitelně vybírají prodejce s velkou nabídkou a širokou paletou doplňkových služeb,“ říká Přikryl a doplňuje: „Není důvod, aby se český trh s ojetými vozy odlišoval od západoevropských zemí, je to jen otázka času.“ Podle Přikryla podobná samoregulace trhu také pomůže v řešení problematiky stáčení tachometrů. To se podle něj odehrává právě v těch nejmenších autobazarech s nejméně kvalitními vozy, většinou dovezenými ze zahraničí. „Jestliže tito prodejci ukončí svoji činnost ubyde také počet těch, kteří stáčejí tachometry a tedy i počet vozidel s přetočeným tachometrem.

Asociace autobazarů (APPAA) aktuálně registruje 54 členů. „Měsíčně sice jednáme až s deseti novými uchazeči o členství, ale většinou je musíme odmítnout, protože nesplňují elementární parametry férového prodejce a jde jim pouze o certifikát potvrzující členství v Asociaci, říká Přikryl.

Autor APPAA - Kancelář - 18.7.2016 - 1658 Views