Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů

Poradenství zájemcům o koupi ojetých vozů – Profesní vzdělávání a hájení zájmu členů asociace

Prodeje ojetin jsou zatím nižší, lidé nákupy odkládají, úvěrové společnosti jsou přísnější
Zprávy

Prodeje ojetin jsou zatím nižší, lidé nákupy odkládají, úvěrové společnosti jsou přísnější

Ani po čtrnácti dnech prodejů s výprodejovými cenami se prodejní čísla v autobazarech nijak výrazně nezvedají. Důvodem může být nejen obava z ekonomické budoucnosti a odklad nákupů, ale také větší opatrnost úvěrových společností.

První týdny po otevření autobazarů potvrzují, že auto je předmětem zbytné potřeby,“ říká Petr Přikryl, předseda asociace autobazarů APPAA a vysvětluje kontext: „Před vypuknutím pandemie byla česká ekonomika velice silná, nezaměstnanost na historických minimech. Nyní se situace mění a lidé i firmy nákupy aut odkládají na později. Výrazně se to projevuje na prodejích nových vozidel, ale ani ojetiny nezůstávají značného ochlazení poptávky ušetřeny.“ Podle něj jsou současná prodejní čísla autobazarů sdružených v  asociaci APPAA přibližně na 60 % výkonu před uzavřením prodejen. Poklesy prodejů se však týkají naprosto všech obchodníků s ojetinami, ty největší nevyjímaje. Prodejům ojetých aut zatím nenahrává ani poněkud překvapivá taktika domácí automobilky, která své modely téměř plošně zdražuje. A zdražení nevylučuje ani Hyundai a další značky.

Autobazary se proto snaží rozhýbat obchod výprodejovými cenami, a speciálními úvěrovými pobídkami. „V České republice nyní prodáváme na úvěr zhruba 40 až 50 vozů denně, tedy zhruba 40 % z celkového objemu“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka AAA AUTO. Současný poměr počtu lidí, kteří si kupují vozy na splátky, se tak podle ní vyrovnal předkrizovému stavu.

Větší zájem o financování nákupu ojetého vozu potvrzuje i druhý největší autobazar v České republice, „Registrujeme zvýšenou poptávku po finančních službách,“ říká Filip Kučera, ředitel marketingu Auto ESA a rovnou přidává další zajímavé informace: „Se zvýšenou poptávkou po financování vzrostlo o více než 10% zamítnutí klientů ze strany úvěrových společností. Vzrostl zájem klientů prodat auto a to o 20%, zájem stoupl o prodej protiúčtem“.

Také další autobazary komentují současnou poptávku po ojetinách zdrženlivě: „Prozatím jsme na polovičních počtech prodaných vozů. Je  patrný  zájem o výměnu dražšího vozu za levnější. Mnozí zákazníci se také zbavují druhého vozu v rodině,“ popisuje současný stav Pavel Mařinec z autobazaru Mama Car.

Podle Přikryla může současná situace vést k zániku menších autobazarů: „Někteří obchodníci skutečně svoji činnost ukončí, registrujeme ale už i nabídky silnějších prodejců a finančních skupin k převzetí některých autobazarů,“ říká Přikryl. Trh s ojetinami se může výrazně změnit a koncentrovat se spíše u větších prodejců.

Autor APPAA - Kancelář - 4.5.2020 - 1793 Views