Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů

Poradenství zájemcům o koupi ojetých vozů – Profesní vzdělávání a hájení zájmu členů asociace

Zprávy

Máte stočený tachometr? Přijdete o techničák a zaplatíte statisíce

infoKoupili jste auto se stočeným tachometrem? V tom případě jste asi dojezdili. Podle novely zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích by měly tyto vozy v budoucnu automaticky přijít o technický průkaz. V Česku se přitom prodá až 700 tisíc ojetin ročně. Stočení počitadla bude navíc nově patřit mezi přestupky se sankcemi až do půl milionu korun, upozornila na to Mladá fronta DNES.

Novela zákona by mohla vejít v platnost už příští rok. Za stočený tachometr přitom nebude pykat jen prodejce, ale i kupující. Majitel auta se stočeným tachometrem dostane 30denní lhůtu, aby doložil důvod nesrovnalostí. Pokud při kontrole STK jeho vysvětlení neobstojí, přijde o technický průkaz k vozu.

„Podvody se stáčením tachometru se v praxi těžko dokazují a bohužel stále poškozují zákazníky i poctivé prodejce na českém trhu. Abychom tyto praktiky omezili, poprvé jasně říkáme, že stočení tachometru je přestupek a nebudeme tolerovat snížení kilometrů při STK,“ říká ministr dopravy Dan Ťok pro Mladou frontu DNES.

Stočení tachometru bude nově také patřit mezi přestupky. Pokud auto prodává fyzická osoba, může za podvod s ujetými kilometry zaplatit pokutu až do půl milionu korun, právnická osoba ještě více. Přestupkem bude i situace, kdy firma, která vozidlo bude opravovat, nevystaví protokol o provedeném servisu.

Mnozí se nyní můžou začít obávat, že přijdou o technický průkaz, přestože o stočeném tachometru nevěděli. Obavy ale mírní tiskový mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. „Stav kilometrů se může kontrolovat při evidenční prohlídce, která je podmínkou pro registraci při změně vlastníka, či provozovatele,“ uvádí. Noví zájemci o koupi ojetého vozu by si tedy nyní měli sami dávat větší pozor na podvody s tachometrem a kupované auto by si měli dostatečně prověřit.

Zdroj: INFO.CZ

Mladá fronta DNES

Autor APPAA - Kancelář - 31.1.2017 - 1550 Views