Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů

Poradenství zájemcům o koupi ojetých vozů – Profesní vzdělávání a hájení zájmu členů asociace

Automobilový trh ojetin v roce 2023 ukazuje vyrovnání poměrů mezi benzinovými a dieselovými motory
Zprávy

Automobilový trh ojetin v roce 2023 ukazuje vyrovnání poměrů mezi benzinovými a dieselovými motory

Nejnovější statistiky z automobilového trhu v České republice odhalují změny ve spotřebitelských preferencích. Zatímco tradiční benzínové motory dlouhodobě dominovaly mezi nejprodávanějšími vozy, rok 2023 přinesl téměř vyrovnání poměrů mezi benzínem a naftou. Klíčovým faktorem v této proměně je rozdíl v ceně těchto paliv. Vozy na elektřinu tvořily necelé procento nabídky.

Na žebříčku nejprodávanějších značek nedošlo k žádným výrazným změnám.  Na prvním místě stále vedoucí pozici zaujímá Škoda, následovaná značkou Volkswagen. Třetí místo patří značce Ford, dále následují Renault a Hyundai. Významným překvapením prvního pololetí je vzestup značky Dacia, která postupuje směrem k TOP 5.

V pořadí nejprodávanějších modelů nedošlo k žádným zásadním změnám. Na prvním místě se stále drží model Octavia II, kterou čím dál více dotahuje Octavia III. Nejvíce se meziročně zlepšil model Škoda Superb II, který se letos poprvé dostal do první desítky nejprodávanějších modelů.

Nejprodávanější karoserií bylo kombi, následovaly hatchbacky a na třetím místě se umístila kategorie SUV vozidel. Tyto kategorie společně s MPV vozy zaznamenaly největší změnu oproti minulému roku, což ukazuje na příklon k rodinným vozům.

Průměrná prodejní cena automobilů mírně klesla na 293 000 Kč ve srovnání s prvním kvartálem 2023, kdy činila 299 000 Kč. Za celé první pololetí letošního roku však činila 296 000 Kč, což představuje meziroční nárůst o 2,4 %. Průměrné stáří prodávaných ojetých automobilů zůstalo stabilní na 11 letech.

Dočasný pokles dovozu ojetých aut do České republiky je také pozorovatelný.  V prvním pololetí se dovezlo o 7 938 ojetých osobních aut méně než ve stejném období loni, což představuje pokles o 8,9 %. Celkově se letos v prvním pololetí registrovalo z dovozu 81 369 osobních ojetých vozidel.

Tyto statistiky ukazují, že český automobilový trh prochází změnami, a aby uspokojil poptávku zákazníků, musí se přizpůsobovat novým trendům.

Autor APPAA - Kancelář - 31.7.2023 - 321 Views