Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů

Poradenství zájemcům o koupi ojetých vozů – Profesní vzdělávání a hájení zájmu členů asociace

Autobazary klamou zákazníky a chlubí se členstvím v asociaci, ve které nejsou
Zprávy

Autobazary klamou zákazníky a chlubí se členstvím v asociaci, ve které nejsou

Přetočené kilometry? Vozidla v exekuci nebo snad s nejasným právním původem a servisní historií? Ano, to jsou stále rizika, která v některých českých autobazarech hrozí. Nově se však někteří autobazaristé uchylují k sofistikovanějšímu způsobu, jak zákazníka oklamat. Tvrdí, že jsou členy Asociace prodejců použitých automobilů –autobazarů (APPAA), že mají certifikaci, a tedy jejich vozy jsou asociací APPAA prověřeny. APPAA to zjistila z několika podnětů zákazníků, kteří se na konkrétní autobazary a vozy dotazovali.

„Za poslední dva měsíce jsme obdrželi 9 dotazů zákazníků autobazarů s dotazem, zda jsme skutečně udělili těmto autobazarům certifikaci, respektive, zda jsme  prověřovali určité vozy,“ říká Petr Přikryl, předseda APPAA a pokračuje: „Do uvedených autobazarů jsme proto poslali naše figuranty a zjistili jsme, že skutečně ve třech autobazarech bezostyšně tvrdí, že mají certifikaci naší asociace a že vozy u nich prodávané prošli naším auditem.“ Podle Přikryla se jedná o jasné klamání zákazníka s cílem vytvořit u něj dojem, že prodejce i prodávané vozy jsou díky této „certifikaci“ bezpečnou volbou při nákupu ojetého vozu. Podle něj je však opak pravdou a takové autobazary jsou pro zákazníka největším rizikem

„Chceme upozornit veřejnost, resp. zákazníky autobazarů, že APPAA žádnou certifikaci autobazarům ani prodávaným vozidlům neuděluje. Nemáme na to žádnou licenci. Od toho jsou tady certifikační společnosti, jako například TUV NORD nebo DEKRA,“ varuje Přikryl před nekalými praktikami některých autobazarů. „Jediné, co od nás autobazar – řádný člen APPAA obdrží, je Certifikát členství. To však nelze účelově zaměňovat za certifikaci autobazaru podle norem ISO, jak se někteří prodejci snaží. Podle Přikryla se  jedná o tak závažný prohřešek, že APPAA postoupila záležitost k posouzení právní kanceláři a zvažuje podání podnětu  České obchodní inspekci, která by mohla taková jednání postihovat.

Autor APPAA - Kancelář - 12.8.2019 - 2481 Views