Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů

Poradenství zájemcům o koupi ojetých vozů – Profesní vzdělávání a hájení zájmu členů asociace

APPAA poslala otevřený dopis předsedovi vlády ČR
Zprávy

APPAA poslala otevřený dopis předsedovi vlády ČR

                                                                    V Praze dne 28. března 2020

Úřad vlády České republiky                                  
nábřeží Edvarda Beneše 4
118 01   Praha 1 – Malá Strana

Ing. Andrej Babiš

Předseda vlády České republiky

Otevřený dopis předsedovi vlády s žádostí o řešení situace v oboru, který zaměstnává 75 tisíc lidí a generuje roční obrat cca 150 miliard korun

Vážený pane předsedo vlády, vážená vládo,

Obracíme se na Vás jako oborová asociace, která zastřešuje podnikatelské subjekty v oboru prodeje použitých automobilů. Tento obor přímo nebo nepřímo zaměstnává přibližně 75 tisíc občanů České republiky a generuje roční obrat cca 150 miliard korun.  Tisíce těchto zaměstnanců jsou však nyní v existenční nejistotě, jejich pracovní místa jsou ohrožena a jejich rodiny jsou oprávněně ve stresu z toho, co bude následovat. 

Jde o obor, bez kterého se Česká ekonomika neobejde, vždyť jenom v loňském roce bylo v naší republice zobchodováno přibližně 650 tisíc ojetých vozidel. A to nejde jen o prodej ojetých vozů. Naši členové zajištují spoustu dalších služeb – autoservis zákazníkům, administrativní služby (převody vozidel, atd.), pojistky, finanční služby, STK, emise, atd. 

Prodej použitých automobilů v autobazarech navíc může řešit  problém s cashflow občanů, kteří jsou ve finanční tísni díky ztrátě zaměstnání anebo podnikání.  Je mnohem jednodušší prodat v autobazaru druhé auto v rodině, než nesplácet půjčku nebo muset prodat byt anebo o něj dokonce přijít v exekuci.

Ojeté auto je v době pandemie nejlepší způsob, jak řešit bezpečně dopravu pracujících do zaměstnání při zachování nejvyšší hygieny a ochrany. Proč neumožnit našim zákazníkům, aby mohli u našich členů své třeba nadbytečné ojeté auto prodat anebo vyměnit za jiné, proč neumožnit koupit ojetý vůz pro dopravu do zaměstnání nebo v rámci podnikání?

Jde o obor, na který je navázáno několik dalších oborů, které právě díky našim členům generují další zaměstnanost: autoservisy, dodavatelé náhradních dílů, pronajímatelé nemovitostí, STK, reklamní trh. I tyto obory dnes generují díky zastavení auto byznysu s ojetými vozy nemalé ztráty. 

Jde také o obor, který prošel za posledních třicet ohromným vývojem. Od nevzhledných plácků s vlaječkami a několika vozy nejasného původu až po současná centra prodeje ojetých vozů s mezinárodními certifikacemi kvality, zastřešenými showroomy a tisícovkami nabízených vozidel všech značek. Všichni podnikatelé v oboru investovali do svých projektů milionové částky a plánovali svůj byznys v souladu platnými právními předpisy a chováním řádného hospodáře. Všichni velice dobře vědí, že obor prodeje ojetých vozů má sezónní výkyvy, že velice citlivě reaguje na situaci na trhu nových vozů, kurz koruny a momentální ekonomickou situaci a všichni s těmito proměnnými dokáží pracovat a riziko řídit.

S čím ale tento obor pracovat neumí je okamžité zastavení ekonomiky a zavření prodejen, ke kterému došlo na základě vyhlášení nouzového stavu bez varování a v podstatě ze dne na den. Každým dnem přicházejí firmy v našem oboru o desítky milionů korun, dochází k prvním propouštěním a krachům. Ačkoliv byl nouzový stav vyhlášen již od 12.března, k dnešnímu dni stále nemáme jasné stanovisko, jakým způsobem bude stát kompenzovat vzniklé škody.

Odklad zálohy na daně, tedy v podstatě bezúročné půjčky státu, nebo odpuštění pokuty za pozdě podané kontrolní hlášení k DPH za kompenzaci nepovažujeme. Ani bezúročné půjčky vzniklou situaci neřeší.

Žádáme Vás proto o následující:

  • Zařazení prodeje s ojetými vozy mezi výjimky, které mohou i nadále poskytovat svoje služby. Všichni prodejci jsou schopni zajistit bezpečný provoz na svých prodejnách, dodržovat velmi přísná hygienická pravidla, a podmínky nouzového stavu vyhlášeného vládou.
  • Odložení povinných plateb, tedy daní, pojistného PSSZ a zdravotního pojištění na dobu 6 měsíců po skončení nouzového stavu nebo rozložení těchto plateb do splátkového kalendáře na dobu 12 měsíců.

Nepomůže-li stát s nastalou situací, může dojít velmi brzo k úpadků drtivé většiny firem v oboru, což vygeneruje desítky tisíc nezaměstnaných, včetně propadu ve výběru přímých i nepřímých dani. 

Rádi bychom Vás, pane předsedo vlády, požádali, abyste jako zkušený manažer nedopustil likvidaci našeho oboru, likvidaci služeb našim zákazníkům a hromadné propouštění pracovníků v našem oboru.

S pozdravem

         Petr Přikryl
Předseda APPAA ČR z.s.

Autor APPAA - Kancelář - 29.3.2020 - 2079 Views